Migracja infrastruktury Vertabelo do chmury AWS

Vertabelo

Wzrost skalowalności i poprawa czasu odpowiedzi dla użytkowników o 50%

15 maja 2024

Wraz z globalnym rozwojem, firma Vertabelo stanęła przed koniecznością dostosowania swojej infrastruktury do wymogów skalowalności, elastyczności i wysokiej dostępności dla klientów z dowolnych części świata.

Klient
Vertabelo

O kliencie

Vertabelo SA to polska firma SaaS (Software as a Service) dostarczająca narzędzia dla profesjonalistów pracujących z bazami danych i danymi. Świadczy usługi w dwóch obszarach: 

  • Narzędzi do modelowania baz danych dla profesjonalnych inżynierów oprogramowania.
  • Interaktywnych kursów online z zakresu Data Science, głównie z technologii SQL i Python.

Vertabelo działa na arenie międzynarodowej (głównie USA i Europa Zachodnia), operacyjnie pracując z Polski (Warszawa).  Firma postanowiła przejść z chmury e-point Private Cloud na otwarte narzędzie chmurowe, zwiększając dostępność systemu dla globalnych klientów i umożliwiając współpracę z zewnętrznymi partnerami technologicznymi w oparciu o wystandaryzowany stos narzędzi dev-ops.

Migracja w celu optymalizacji, nowoczesności i spójności

Wybór padł na Amazon Web Services (AWS).  Przenosząc infrastrukturę do chmury AWS, Vertabelo zdefiniowało trzy strategiczne założenia:

 Poprawa dostępu i wydajności dla klientów międzynarodowych

Z uwagi na międzynarodowy charakter biznesu, skoncentrowanego na rynkach USA i Europy Zachodniej, konieczne było zapewnienie szybszego dostępu oraz wydajności aplikacji, przy jednoczesnym utrzymaniu globalnego zasięgu usług.

 Wdrożenie standardowych narzędzi DevOps

Realizacja standardów rynkowych poprzez wprowadzenie narzędzi DevOps, takich jak AWS czy Kubernetes, miała umożliwić łatwiejsze wdrożenie nowych pracowników oraz zapewnienie im zgodności środowiska pracy ze współczesnymi trendami technologicznymi.

 Harmonizacja i uproszczenie procesów 

Przez wiele lat dążyliśmy do ujednolicenia architektury DevOps dla wielu różnorodnych systemów. Miało to na celu skrócenie procesów związanych z ich utrzymaniem. Obejmowało to procesy deploymentu, monitorowanie działania aplikacji w środowisku produkcyjnym oraz szybką reakcję na potencjalne problemy.

Jak przebiegał proces migracji infrastruktury Vertabelo 

Prace nad migracją infrastruktury Vertabelo do chmury AWS obejmowały wiele etapów.

Na początku, przez trzy miesiące, nasz zespół przeprowadził analizę wszystkich systemów
i oszacował całkowite koszty migracji. Dotyczyło to aplikacji takich jak:  

  • LearnSQL;
  • LearnPython;
  • Vertabelo Database Modeler;
  • SQL Academy;
  • Uber Academy;
  • Learndatafluency.

Aplikacje  te nie powstawały jednocześnie. Niektóre z nich były już zainstalowane w kontenerach i korzystały z najnowszych komponentów aplikacyjnych, inne działały w oparciu o starsze rozwiązania, działające jako aplikacje systemowe na maszynach wirtualnych. Przez kolejne miesiące dostosowywaliśmy aplikacje i ich elementy składowe do funkcjonowania w nowym środowisku.

Kluczowym krokiem było „zamknięcie" aplikacji w kontenery, co zapewniło izolację i spójność działania, niezależnie od miejsca uruchomienia. Gotowe obrazy dockerowe aplikacji, mogą być dodatkowo łatwo replikowane w celu zwiększenia wydajności i niezawodności. 

Następnie wdrożyliśmy infrastrukturę, która musiała spełniać kilka kluczowych zasad:

1. Wysoka dostępność

Infrastruktura została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić, że usługi są dostępne dla użytkowników przez większość czasu, nawet gdy występują problemy techniczne.

2. Prostota działania - Reguła KISS (Keep It Simple, Stupid)

Priorytetem było stworzenie prostego w obsłudze środowiska, które nie wymagało specjalistycznej wiedzy technicznej od nowych pracowników.

3. Bezobsługowe działanie

Celem było zapewnienie, że infrastruktura będzie działała bez zakłóceń, co skraca czas jej utrzymania. Zależało nam na bezobsługowym środowisku, które automatycznie reaguje na awarie (self-healing), minimalizując przestoje systemu.

4. Kodowanie infrastruktury (Infrastructure as Code)

Cała infrastruktura została zdefiniowana w kodzie, co ułatwiło zarządzanie nią
i wprowadzanie zmian w sposób spójny i powtarzalny.

Poprawa czasu odpowiedzi dla użytkowników i zwiększenie kontroli oraz skalowalności

Po zakończeniu migracji zaobserwowaliśmy następujące efekty:

1. Zachowanie ciągłości pracy aplikacji

Zrealizowaliśmy migrację infrastruktury Vertabelo do chmury AWS w sposób niezwykle szybki i płynny, minimalizując zakłócenia w pracy użytkowników. Przerwy w działaniu systemów były nieodczuwalne, co zapewniło stabilność operacyjną firmy.

"Byliśmy świadomi ogromnego znaczenia ciągłości funkcjonowania naszych systemów, które są używane na całym świecie. Dla naszych klientów każda chwila niedostępności systemu mogłaby oznaczać zakłócenie istotnych procesów operacyjnych. Dlatego zależało nam na szybkiej migracji, zachowując jednocześnie najwyższą dostępność i ciągłość pracy. Dzięki współpracy z zespołem e-point udało nam się zrealizować ten cel, minimalizując przerwy w dostępie do systemu dla użytkowników do maksymalnie dwóch godzin, czyli zdecydowanie poniżej standardowych przerw gwarantowanych naszym klientom w ramach umów SLA", które Klienci mogli szybko wdrożyć, aby osiągnąć poprawę użyteczności strony".

Jarosław Błąd

CEO

Vertabelo

2. Ujednolicenie systemów aplikacji

Dzięki procesowi migracji do chmury AWS udało się ujednolicić procesy związane z działaniem aplikacji. Nie są już także konieczne ręczne aktualizacje, co pozwala na szybsze i niezawodne wdrożenia.

3. Poprawa czasów odpowiedzi dla użytkowników

Zaobserwowaliśmy znaczną poprawę czasów odpowiedzi dla użytkowników (nawet o 50%), przekładającą się na lepszą jakość obsługi, nawet w odległych geograficznie obszarach (np. Australia). 

4.  Dostęp do programowalnej infrastruktury

Nowa architektura umożliwiła Vertabelo elastyczne zarządzanie infrastrukturą, co pozwoliło na szybszą reakcję na potrzeby biznesowe oraz pełną kontrolę nad środowiskiem. Deweloperzy mogą teraz łatwo zarządzać zmianami infrastrukturalnymi bez konieczności udziału zewnętrznego hostingu, co przekłada się na szybsze dostarczanie nowych funkcji i usług dla klientów.

5. Optymalizacja kosztów 

Choć migracja do AWS wiązała się z pewnymi kosztami, finalnie udało się utrzymać je na podobnym poziomie, jak w poprzedniej infrastrukturze. Jednocześnie wprowadzono nowe możliwości optymalizacji kosztów, co pozwoliło Vertabelo na elastyczne dostosowywanie swoich wydatków do bieżących potrzeb. 

"Jako nie tylko dostawca technologiczny, ale także doradca biznesowy, zawsze staramy się dopasować platformy chmurowe do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Dla instytucji finansowych, które wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa i kontroli, najlepszym rozwiązaniem jest chmura prywatna. Natomiast dla firm SaaS, takich jak Vertabelo, chmura otwarta, np. AWS, oferuje elastyczność i skalowalność niezbędną do obsługi międzynarodowych klientów oraz dynamicznego dostosowywania się do potrzeb rynkowych i biznesowych".

Mariusz Sawicki

Delivery Director for Hosting

e-point

Skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji i dowiedz się, jak możemy wspierać Twój rozwój.

Napisz do nas.

Podobne case studies